novinky

Evropou se valí vlna krachů firem. Německá vláda jim chce snížit daně, naše naopak víc „naložit“

Praha, 8. března 2023 – Pro malé a střední podnikání v ČR nastaly těžké časy. Nejdřív covidová opatření, pak skokový růst cen energií, v poslední době třeba ne právě citlivé zavádění povinných datových schránek: To vše postupně vedlo k vracení živnostenských listů ve velkém a ke krachům těch, kdo podnikali ve větším měřítku a zaměstnávali další lidi. Jinde v EU – sousední Německo s jeho silnou ekonomikou nevyjímaje – přitom není situace o nic lepší.

„Podle údajů Eurostatu dramaticky narůstá počet bankrotů v celé EU,“ říká Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Nejhorší situace je podle něj v segmentu ubytování a pohostinství, dopravy a skladování.

„To bohužel odpovídá i situaci v České republice,“ konstatuje Jaroš. Upozorňuje také na slova Markuse Jergera, předsedy německého Federálního sdružení malých a středních podniků (BVMW) a zároveň viceprezidenta evropské asociace malých a středních podniků (CEA-PME), jejímž členem je i AMSP ČR: „Jerger zdůraznil důležitost podpory malých a středních podniků (MSP) a komplexního reformního programu s cílem posílit je a nastavit směr pro úspěšnou budoucnost.“

MSP v Německu, stejně jako v dalších zemích – ČR nevyjímaje – tvoří páteř ekonomiky a nyní potřebují podporu, aby tuto těžkou dobu ustály. AMSP ČR ostatně svůj hlavní letošní projekt pojmenovala už před časem velmi přiléhavě „Rok udržení podnikání 2023“.

„Zatímco ale Němci intenzivně pracují na řešení podpory MSP a ve hře je i snižování daní, u nás se diskutuje o zvyšování odvodů pro živnostníky,“ připomíná Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo.

„V ČR se tak zdá, že jdeme opačnou cestou kromě zvyšování daní také obří administrativní zátěže podnikatelů, která navzdory všem předchozím slibům politiků stále představuje zhruba 270 hodin ročně. Nyní je nezbytně nutné si připustit fakta a podle nich přehodnotit postoj k hospodářským strategiím,“ dodává Dobrovolný.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ AMSP ČR_2023_03_08_Krachy firem v EU