novinky

AMSP ČR představila vítěze Ceny hlavního projektu Rok nových příležitostí 2021

Praha, 24. 3. 2022.  Vítěze Ceny hlavního projektu Rok nových příležitostí 2021 představila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) na dnešním galavečeru Dne podnikatelů ČR. Kandidáty v soutěžním klání byly firmy, které se představily v letním televizním speciálu České televize „Toulky Českem budoucnosti“.  

Speciál byl již pátým v řadě ve spolupráci s AMSP ČR. Odstartoval v roce 2016 pod názvem Toulky za cechy a řemesly, v roce 2017 pokračoval pod názvem Toulavá kamera na venkově, poté následovaly dva ročníky o rodinných firmách „Toulky za rodinným stříbrem“ a v roce 2021 představil trendové obory českého podnikatelského prostředí.

Za podporu realizace zatím poslední řady tohoto speciálu děkuje AMSP ČR Komerční bance a také Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Přestože byly malé firmy při pandemii nového koronaviru jednou z nejvíce zasažených skupin, mnohé z nich to překvapivě navzdory všem úskalím hrdinsky ustály a krizi přijaly jako motiv ke změně k lepšímu.

Vážíme si všech aktivních firem, které se nespoléhají jenom na pomoc, ale samy se krizi postaví čelem, a dokonce nabídnou pomoc i ostatním. Cílem je takové firmy ocenit, poděkovat jim, medializovat je a inspirovat tak další podnikatele,“ uvedl předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.

Seriál Toulky Českem budoucnosti, ve kterém byly soutěžní firmy představovány, se vysílal od 9. července do 28. srpna 2021 pravidelně každý pátek od 18:25 na ČT1. Celkem mohli diváci shlédnout v premiéře a repríze osm dílů, v nichž se představily více než tři desítky firem.

Předávání ocenění se zúčastnila i autorka a protagonistka pořadu „Toulky Českem budoucnosti“,  moderátorka Iveta Toušlová. „Jsme sice malou zemí, ale co se množství schopných, kreativních a inovativních lidí na počet obyvatel týče, rozhodně se nemáme za co stydět. Naši vědci vyvíjejí třeba unikátní léky zabraňující šíření nádorových buněk po těle, dokážou vytvořit miniaturní objekty o velikosti tisíciny tloušťky lidského vlasu nebo umějí napodobit procesy, které v přírodě trvají milióny let a vypěstovat tak umělé krystaly. Mění tedy bez nadsázky celý svět.“

Odborná porota složená ze zástupců Komerční banky, Ministerstva průmyslu a obchodu, magazínu asociace Trade News a AMSP ČR vybrala tři nejlepší příběhy na základě těchto parametrů: PODNIKATELSKÝ NÁPAD, DOPAD NA SPOLEČNOST a ŠANCE PRO EXPORT.

 

1. místo: ELLA-CS, s.r.o.

Společnost vyrábí unikátní výztuže dutých orgánů, tzv. stenty, které se poté, co splní svůj úkol, v těle rozpustí a není nutné je vyndávat. Firma, kterou v devadesátých letech založil Karel Volenec, navíc stentům umí dát individuální tvar podle potřeb pacienta. Firma sídlí v Hradci Králové.


2. místo: CRYTUR spol. s r.o.

Tato turnovská firma umí pěstovat umělé krystaly, které se používají třeba ve zdravotnictví, ale i při výrobě mobilních telefonů. Krystaly rostou v peci při teplotě kolem dvou tisíc stupňů, proces trvá několik týdnů. Pro jejich pěstování si firma vybírá speciální suroviny, proto jsou tyto krystaly kvalitnější než ty v přírodě.


3. místo: InStar Technologies a.s.

Liberecká farmaceutická společnost dokáže vyrobit tzv. „orální film“ ve formě tenkého a pružného papírku, do kterého se dávají léčiva. Tento nápad se zrodil v hlavě vědkyně farmaceutky Denisy Stránské. Jako první na světě přišla s touto doslova revoluční technologií nazvanou InStrip. Zní to až příliš jednoduše, ale je za tím mnoho roků výzkumu a práce v laboratoři.


 

„Je skvělé vidět, kolik šikovných a perspektivních firem a podnikatelů v Česku máme. V kolika tradičních, ale i nově vznikajících odvětvích jsou schopni na lokální, evropský, ale často celosvětový trh přinášet unikátní a vysoce konkurenceschopné produkty a služby. Jsme rádi, že svými službami, poradenstvím a podporou v jejich zviditelňování můžeme těmto firmám pomáhat růst a zároveň tak inspirovat další firmy v jejich následování,“ uvádí Martin Ehrenberger, Chapter Leader, Retail Segment Tribe za Komerční banku.

„Pořad ,Toulky Českem budoucnosti´ byl v letošním roce jedním z projektů podpořených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Radou kvality ČR s cílem propagovat české výrobce a provozovatele služeb v rámci Programu Česká kvalita,“ uvedl  Pavel Vinkler, ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a 1. místopředseda Rady kvality ČR.

„Máme upřímnou radost, když můžeme ukázat široké veřejnosti úžasné menší firmy s unikátními produkty jež dobývají svět. Máme být právem na co hrdi! Potvrzuje se tak, že inovace vznikají především v malých firmách, které si zaslouží podporu a zviditelnění. Jsme pyšní, že můžeme být u toho,“ říká Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2022-03-24-Cena hlavního projektu AMSP ČR RNP 2021