Uncategorized

AMSP ČR je připravena podílet se na pomoci Ukrajině

Praha, 24. února 2022 – Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) odsuzuje postup Ruska vůči Ukrajině. Shoduje se s hodnocením české diplomacie, která jej označuje za neobhajitelnou a ničím nepodloženou agresi a dává zapravdu prezidentovi republiky, že je třeba sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány.

Jsme si zároveň vědomi, že tato situace a nekompromisní postoj, který k ní zaujímají všechny západní státy, budou mít dvojsečné dopady. „Sankce na jedné straně zasáhnou agresora, negativní vliv ale budou mít i na nás,“ konstatuje předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.

Je reálné očekávat například komplikace v platebním styku, pokud bude naplněn prezidentův apel na vyřazení Ruské federace z mezinárodní bankovní sítě SWIFT. „To může zcela změnit podmínky pro export do Ruska, ale i na Ukrajinu,“ upozorňuje členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Zároveň musíme počítat s odlivem Ukrajinců, kteří dostanou povolávací rozkazy, z českých firem. Podle našich poznatků se to už děje. Stejně tak se musíme připravit na příliv utečenců z Ukrajiny do České republiky.

Musíme počítat i s tím, že ekonomice přinese celá tato situace další zdražování, další růst inflace a nervozitu na trzích.

I tak jsme ale připraveni podílet se podle našich sil a možností na pomoci Ukrajině. Jsme si vědomi, že na jejím území se v těchto chvílích bojuje o budoucí uspořádání Evropy i celého dnešního globalizovaného světa.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2022-0-24-AMSP ČR pomoc Ukrajině